Dla dobra ogólnego

Na terenie Gminy i Miasta Czerwionka-Leszczyny przybywa innowacyjnych lamp zasilanych energią odnawialną. Wszystko za sprawą kolejnego już projektu dofinansowanego z puli środków unijnych. Lampy są ekologiczne, ekonomiczne i pozwalają na uzupełnienie luk w dotychczasowym oświetleniu ulicznym.

Innowacyjne zadnie kosztowało ok. 1,7 mln zł, Gmina już otrzymała 1,04 mln zł dofinansowania z UE, a według prognoz dofinansowanie ma ulec zwiększeniu do kwoty 1,44 mln zł. Jest to już drugi projekt, dzięki któremu na terenie Czerwionki-Leszczyn pojawiły się lampy zasilane energią odnawialną.

„W obecnym rozdaniu środków złożyliśmy wniosek o dofinansowanie projektu budowy infrastruktury wykorzystującej energię słoneczną” – wyjaśnia Andrzej Wącirz, naczelnik Wydziału Programowania i Funduszy Zewnętrznych.
Przewidziano budowę infrastruktury służącej do produkcji energii pochodzącej ze źródeł odnawialnych – energii słonecznej. Infrastruktura obejmuje 181 jednostek wytwarzania energii elektrycznej przy wykorzystaniu energii promieniowania słonecznego, na które składają się:
∙ 122 lampy uliczne solarne (2 moduły fotowoltaiczne),
∙ 59 lamp parkowych solarnych (1 moduł fotowoltaiczny).

To rozwiązanie daje Gminie szansę na uzupełnienie luk w oświetleniu tradycyjnym, a więc wszędzie tam, gdzie na przykład ze względu na brak gęstej zabudowy prowadzenie sieci energetycznej nie byłoby efektywne. Ten rodzaj oświetlenia pozwala na uniezależnienie się od sieci energetycznej. Lampy nie potrzebują podłączenia do sieci, są więc samowystarczalne. A co ważne, magazynują energię i nawet podczas deszczowych, bezsłonecznych dni działają poprawnie.

„Projekt poprzedziliśmy pytaniami do policji, radnych, a także sołtysów oraz przedstawicieli rad dzielnic. We współpracy z nimi wyłoniliśmy lokalizacje dla ekologicznych i ekonomicznych lamp” – wyjaśnia Piotr Łuc, dyrektor ZDiSK-u w Czerwionce-Leszczynach, który nadzoruje realizację projektu.

Zgodnie z projektem, nowe lampy zamontowane zostały w dzielnicy Dębieńsko w następujących lokalizacjach:

  • 7 urządzeń fotowoltaicznych z oprawami oświetleniowymi drogowymi przy ul. Furgoła 185 G i L
  • 16 urządzeń fotowoltaicznych z oprawami oświetleniowymi drogowymi wzdłuż ul. Odrodzenia na odcinku od przystanku autobusowego Leśniczówka w kierunku ul. Górniczej.

„Śmiało można powiedzieć, że staliśmy się pionierami w zakresie tego typu inwestycji. Sięgnęliśmy po to innowacyjne rozwiązanie nie dość, że jako jedni z pierwszych, to na bardzo dużą skalę. Od tego czasu spotkaliśmy się z wieloma pytaniami z innych miejscowości na temat realizacji inwestycji. A ponieważ poprzedni projekt się sprawdził, postanowiliśmy ponownie aplikować o środki unijne na zakup i montaż ekologicznych lamp” – podsumowują inicjatorzy i wykonawcy zadania.

Tekst zamieszczony dzięki współpracy z UMiGM p. rzecznik prasową Hanną Piórecką-Nowak
 
2017 debiensko com pl OSWIETLENIE (2)
« 1 z 7 »

strona główna